Zánět šlachové pochvy
Šlachová pochva je trubicovitý obal z pojivové tkáně. Obaluje šlachu v místech, kde se zvýšeným napětím přechází přes klouby. Šlacha ve šlachové pochvě klouže, což ji chrání a snižuje tření a opotřebení. Zánět šlachové pochvy způsobuje, že je šlachová tkáň zanícená a podrážděná. K zánětu obvykle dochází, pokud je intenzita zátěže příliš vysoká a/nebo zátěž trvá příliš dlouho. Takové přetížení je možné jak při sportu, tak při fyzické práci.
Zánět šlachové pochvy se často vyskytuje v prstech nebo v zápěstí. Monotónní pohybové sekvence a nesprávné držení těla na pracovišti mohou vést k těmto zánětům. Také nadměrné používání chytrých telefonů a herních konzolí může za určitých okolností vyvolat zánět šlach palce. Obtíže nastupují často plíživě, přičemž nejvýrazněji je citelná bolest nad postiženou šlachovou pochvou. Typické jsou tahavé bolesti, které se objevují zpočátku pouze při pohybu, ale později i v klidu. Mezi další příznaky patří mimo jiné: zteplání postiženého místa, otok, zarudnutí, tlaková bolest a vrzavý zvuk v místě postižené šlachy.
Postiženou část těla nechte v klidu a znehybněte ji. Pomoci mohou také protizánětlivé a bolest tišící přípravky. Při správné léčbě by měl zánět šlachové pochvy ustoupit po dvou až čtyřech týdnech. Léčba často trvá tři až čtyři měsíce. Přitom je důležité, aby postižená osoba upravila svoji pracovní zátěž a osvojila si ergonomické pohybové návyky. Zánětu šlach lze předcházet pravidelnými přestávkami a střídáním činností.
Další bolesti a komplikace související se svaly a klouby