Svalová horečka
Svalová horečka je jedním z nejčastějších sportovních zranění. Velmi často vzniká po nezvyklé nebo obzvlášť namáhavé sportovní aktivitě. Ke svalové horečce však mohou vést i jiné fyzické aktivity, a dokonce i křeče. Riziko svalové horečky snižují různá preventivní opatření. Před cvičením se pečlivě zahřejte, protáhněte svaly a pomalu přivykejte tělo novým pohybovým vzorcům.
Svalová horečka je bolestivá a postižené svalové partie vnímáte jako ztuhlé, tvrdé, citlivé na tlak a bez síly. Vzniká na základě velmi drobných poranění svalových vláken. V jejich důsledku se ve svalu hromadí voda, svalové vlákno otéká a natahuje se. Tímto způsobem vznikající tahavá bolest vede k typické svalové horečce. Protože však sval otéká velmi pomalu, projeví se svalová horečka až několik hodin po aktivitě.
Svalová horečka je zpravidla nejsilnější jeden den až tři dny po námaze a pak pomalu ustupuje. Je neškodná a sama odezní během několika dní. Teplo urychluje proces hojení, protože podporuje prokrvení postižených svalů.
Hřejivé masti nebo koupele s přísadami, jako je rozmarýn a smrkové jehličí, mohou svalovou horečku zmírňovat. Pokud obtíže neustupují nebo se dokonce zhoršují, poraďte se o jejich příčině s lékařem.
Další bolesti a komplikace související se svaly a klouby