Nachlazení / nastydnutí
Především v podzimních a zimních měsících se často nachladíme. Nachlazení často začíná záchvatem kýchání nebo bolestí v krku. Následně se může objevit kašel a rýma. Pokud je hrtan zanícený, zní hlas chraplavě. Kromě horních cest dýchacích může infekce postihnout také dolní cesty dýchací a může to vést k zánětu průdušek. Nachlazení se od chřipky liší. Bohužel jejich vzájemné odlišení není vždy snadné. Nachlazení na rozdíl od chřipky probíhá obvykle pomalu a projevuje se spíše rýmou než horečkou. Za obě onemocnění je zodpovědná řada různých virů.
Viry se šíří, když nachlazení lidé kýchají, kašlou nebo hovoří. Do prostředí se tak dostávají kapénky s viry. Kapénky vdechujeme se vzduchem a viry se tak dostávají do našeho těla. Suchý vzduch způsobuje trhliny ve sliznici a viry nachlazení mohou snadněji infiltrovat. V chladném období proto obzvlášť dbejte na to, aby byl vzduch v interiéru dostatečně vlhký. Infikované kapénky ulpívají také na předmětech nebo na pokožce. Viry v nich obsažené mohou přežívat několik hodin. Zejména v chladném období je proto velice důležité pravidelně si mýt ruce, abyste odstranili patogeny. Dobře fungující imunitní systém se dokáže virům nachlazení lépe bránit. Dostatek spánku, vyvážená strava a dostatek pohybu posilují imunitní systém.
Vyhýbejte se stresu a dopřejte svému tělu dostatek odpočinku. Neexistuje žádný specifický lék, který by působil proti virům nachlazení. Léčba nachlazení je proto zaměřena především na zmírnění obtíží. Nachlazení je obvykle neškodné a po několika dnech pomalu ustupuje. Pokud je však tělo oslabené nachlazením, mohou do něj snadněji proniknout další patogeny. To může vést k bakteriálním infekcím, jako je zánět vedlejších nosních dutin, zánět středního ucha nebo zápal plic. Pokud vaše příznaky přetrvávají déle nebo se výrazně zhoršují, byste měli navštívit lékaře.
Další bolesti a komplikace související se svaly a klouby