Natržení
Natržené svaly a vazy patří mezi nejčastější sportovní zranění. K natržení svalu dochází velmi často v lýtkové, stehenní oblasti nebo v zádovém svalstvu. Při natržení dojde následkem náhlého přetížení nebo nepřirozeného pohybu k natažení svalu. Sval ztvrdne a přichází tahavá, křečovitá bolest, která se postupně zvyšuje. Sval bolí, když ho napínáte a protahujete. Pokud budete bolest ignorovat a natržený sval dále namáhat, může dojít k přetržení jednotlivých svalových vláken. V tomto případě odborníci hovoří o ruptuře svalu. Zatímco ruptura svalu se hojí déle, natržený sval se zotaví během několika dní. U natržení to však trvá až tři týdny, než dojde k úplnému zahojení.
Kromě natržení svalů je časté také natržení vazů. Vazy se vinou podél vnější strany kloubů a stabilizují kloubní pouzdro. Vedou a vymezují pohyb kloubů. K natržení vazů dochází, když jsou vazy vystaveny velké zátěži a nadměrnému protažení v důsledku rychlých a nepřirozených pohybů. Natržené vazy se nejčastěji vyskytují v oblasti chodidla a hlezenního kloubu. K natržení vazů však dochází i v jiných kloubech, například v koleni nebo na kloubech prstů. Máte-li podezření na natržení vazu, okamžitě si dejte pauzu. Bolestivý kloub ochlaďte a stabilizujte ho elastickým obvazem. Kloub udržujte ve zvýšené poloze, aby mohl opadnout otok.
Natržení předcházejte tím, že před cvičením tělo dobře zahřejete. Zahřátí zvyšuje tělesnou teplotu. Tím se zlepší prokrvení svalů a vazy jsou pružnější. Zahřátí je důležité zejména za deštivého a chladného počasí. Vyvarujte se přetěžování unavených svalů. Zlepšete svou kondici a trénujte koordinační schopnosti.
Další bolesti a komplikace související se svaly a klouby