Natažení svalů
Lidské tělo má více než 650 svalů. Svaly se stahují a uvolňují, a umožňují tak chod různých funkcí uvnitř těla, jakož i pohyby kostry. Neustálé střídání napětí a uvolnění vede k optimálnímu zásobování svalů energií. U lidí, kteří dlouho sedí nebo stojí, zůstávají jednotlivé svaly dlouho napnuté. Toto trvalé napětí stlačuje drobné cévy v postižených svalech, zhoršuje prokrvení a narušuje zásobování svalů. To často způsobuje chronické natažení svalů. Natažení může být bolestivé, může omezovat pohyb a vést k nepřirozenému držení těla. Natažené svaly ztvrdnou, jsou citlivé na tlak a na dotek můžete mít často pocit uzlíku nebo bulky.
Zvláště ohroženi jsou lidé, kteří tráví mnoho hodin sezením u pracovního stolu. Lidé, kteří dělají hodně jednostranných pohybů, trpí natažením svalů častěji. Totéž platí pro lidi, kteří musí určité polohy zaujímat po dlouhou dobu. Nejen nesprávné držení těla, ale také stres podporuje natažení svalů. Přitom často dochází ke zkrácení nataženého svalu. Z toho pramení špatné držení těla, které zase vede k dalšímu natažení svalů. Natažené svaly jsou také náchylnější k poraněním, jako je například natržení, které je způsobeno náhlým napnutím svalů.
Mnoho z nás trpí alespoň čas od času natažením svalů. Snažte se vyhýbat nesprávnému držení těla a pravidelně se hýbejte. V každodenním životě často stačí dvě až tři minuty pohybu, aby se napnuté svaly opět uvolnily. Teplo obvykle pomáhá uvolnit natažení a zmírnit bolest. Koupel nebo lokální aplikace tepla, např. pomocí hřejivých náplastí, může svaly uvolnit. Nejlépe obvykle pomáhá léčba, která je vám nejpříjemnější. Pokud natažení přetrvává delší dobu nebo je příčina nejasná, měli byste požádat o radu odborníka.
Další bolesti a komplikace související se svaly a klouby