Bolest svalů
Bolesti svalů jsou často následkem natažení či poranění svalů, svalových křečí nebo svalové horečky. Nejčastěji se bolesti svalů vyskytují v ramenou, na zádech nebo v šíji. Bolavé svaly můžete vnímat nejen lokálně, ale i v celém těle. Například bolesti končetin se často vyskytují jako doprovodný jev při nachlazení nebo chřipce. Bolesti svalů bývají ve svých projevech velmi odlišné. Mohou být tahavé, bodavé, pálivé, tupé nebo také tlakové. Bolest svalů je obvykle neškodná. Léčba závisí především na příčině bolesti.
Existují různé způsoby, jak zmírnit bolesti zad, šíje nebo ramen způsobené natažením svalů. Pomáhá dostatek pohybu a relaxace, stejně jako vyvážená strava. Bolesti svalů mohou být způsobeny například stresem, nesprávným zatížením svalů nebo nedostatkem pohybu. Pokud i přes zdravý životní styl trpíte natažením svalů, měli byste s tím včas něco udělat. Tento problém lze v počátečním stadiu dobře léčit. Při natažení je postižený sval zkrácený a na dotek tvrdý. Teplo má často na svaly bolest zmírňující a uvolňující účinek. Horké koupele nebo masti na podporu prokrvení mohou natažení svalu uvolnit. Jsou však i lidé, pro které je příjemnější chlad.
Pokud cítíte bolest v důsledku poranění svalu, měli byste ho před dalším zatěžováním nechat zahojit. Pokud bolest svalů trvá déle než šest měsíců, hovoříme o chronické svalové bolesti. Pouze ve vzácných případech se za bolestí svalů skrývá závažné onemocnění. Při dlouhotrvající bolesti svalů a svalových bolestech se závažnými a neobvyklými doprovodnými příznaky byste však měli vyhledat lékařskou pomoc.
Další bolesti a komplikace související se svaly a klouby