Artritida
Revmatoidní artritida je zánětlivá forma artritidy a nejčastější zánětlivé onemocnění kloubů. Příznaky se mohou velmi lišit. Klouby jsou ráno ztuhlé a bolí, i když odpočíváte, často jsou také bezvládné. I bez úrazu klouby bolestivě otékají a zvyšuje se citlivost na tlak. Mezi možné příznaky patří i únava, malátnost, ztráta chuti k jídlu a zvýšená tělesná teplota.
Artritida obvykle začíná nenápadně a buď postupuje pomalu, nebo se vrací. Zánět napadá kost a chrupavku kloubů. Na začátku jsou postiženy zejména klouby prstů na rukou a nohou, později ostatní klouby i šlachové pochvy a burzy. Pokud onemocnění není kontrolováno léčbou, porušení kloubní chrupavky, kosti, okolních šlach a vazů neúprosně postupuje. To způsobuje typickou deformaci zasažených kloubních oblastí. Postižení trpí chronickými bolestmi a funkce zasažených kloubů je výrazně omezena.
O příčinách revmatoidní artritidy neexistuje mnoho informací. K onemocnění dochází, protože imunitní systém těla napadá vlastní klouby a tkáně. Proč se tak děje, je do značné míry nejasné. Co však víme, je, že roli hraje dědičnost. Artritida se vyskytuje třikrát častěji u sourozenců a dětí postižených než u lidí, jejichž rodiny revmatoidní artritidou netrpí. Toto onemocnění hrozí v každém věku, ale nejčastěji se artritida rozvíjí mezi 30. a 50. rokem. Ženy jsou postiženy třikrát častěji než muži a vyléčení lze očekávat pouze v 10 procentech případů.
Další bolesti a komplikace související se svaly a klouby